- Strona główna
-
Projekty
- EU-geniusze z Lublina
EU-geniusze z Lublina
Projekt „EU-geniusze z Lublina” realizowany jest w okresie od 01.01.2024 r. do 30.09.2026 r. w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 przez Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, we współpracy ze szkołami ogólnokształcącymi.
!!! Rekrutacja do projektu !!!
Trwa rekrutacja na formy wsparcia dla uczniów i uczennic, nauczycieli i nauczycielek oraz kadry zarządzającej realizowane w roku szkolnym 2024/2025.
Regulamin i dokumenty rekrutacyjne do pobrania w zakładce AKTUALNOŚCI.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych !
Aktualności
-
23.09.2024, 13:48
Rekrutacja nauczycieli i naczycielek oraz kadry zarządzającej do udziału w projekcie "EU-geniusze z Lublina"
Trwa rekrutacja nauczycieli i nauczycielek oraz kadry zarządzającej do projektu "EU-geniusze z Lublina".
-
23.09.2024, 12:13
Rekrutacja uczniów i uczennic do projektu "EU-geniusze z Lublina"
Trwa rekrutacja na formy wsparcia dla uczniów i uczennic realizowane w roku szkolnym 2024/2025.
-
20.06.2024, 12:59
Działania projektowe EU-geniuszy z Lublina
Już prawie koniec roku szkolnego, a nasze szkoły nie zwalniają tempa.
-
09.05.2024, 13:41
Rekrutacja do projektu "EU-geniusze z Lublina"
Trwa rekrutacja na formy wsparcia dla uczniów i uczennic realizowane w roku szkolnym 2023/2024.
Informacje o projekcie "EU-geniusze z Lublina"
Całkowita wartość projektu: 3 120 398,57 zł, w tym dofinansowanie: 2 808 358,71 zł i wkład własny Gminy Lublin: 312 039,86
Grupę docelową stanowią uczniowie i uczennice oraz nauczyciele i nauczycielki 2 szkół podstawowych oraz 3 szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Miasto Lublin:
- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie,
- Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie,
- VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie,
- XXIV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie.
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji i umiejętności min.196 nauczycieli i nauczycielek oraz min.815 uczniów i uczennic w wyniku poprawy potencjału edukacyjnego (kadrowego, technicznego) 5 szkół w Gminie Lublin z uwzględnieniem kształcenia uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i osób z niepełnosprawnościami do 30.09.2026 r.
- Dostosowanie szkół i realizowanego nauczania do specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów i uczennic oraz do potrzeb nauczycieli i nauczycielek z niepełnosprawnościami z uwzględnieniem rozwiązań modelu dostępnej szkoły. W ramach działania zostaną doposażone pracownie i gabinety szkolne wykorzystywane do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i uczniami niepełnosprawnymi (gabinety psychologów, pedagogów, logopedów), utworzone kąciki wyciszeń do bezpiecznego opanowania negatywnych emocji, doposażone pracownie integracji sensorycznej, sale zajęć rewalidacyjnych, lekcyjnych.
- Dodatkowa oferta dydaktyczna szkół w zakresie kompetencji i umiejętności uczniów i uczennic.
W ramach realizacji działania uczniowie i uczennice wezmą udział w dodatkowych zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, rozwijających talenty, podnoszących ich wiedzę, kompetencje i umiejętności. Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze będą służyć wyrównaniu u uczniów i uczennic dysproporcji edukacyjnych i uzupełnieniu braków. Realizacja zajęć rozwijających, kółek zainteresowań pozwoli na poszerzanie i rozwój pasji. Zajęcia będą służyć nabywaniu kompetencji społeczno-emocjonalnych, umiejętności podstawowych, przekrojowych i zawodowych niezbędnych na rynku pracy, w tym kompetencji cyfrowych.
Planuje się m.in realizację takich zajęć jak:- warsztaty florystyczne;
- historia w dziełach kultury i sztuki;
- zajęcia o charakterze ekologicznym;
- zajęcia rękodzieła artystycznego;
- zajęcia z zakresu projektowania w 3D;
- ABC śpiewu;
- zajęcia historyczne - Moje miasto Lublin.
- Rozwój umiejętności uczniów i uczennic poprzez wsparcie potencjału dydaktycznego szkół.
W ramach zadania zostaną doposażone pracownie przedmiotowe i sale lekcyjne w szkołach objętych wsparciem. Zostaną zakupione sprzęt i pomoce dydaktyczne, dzięki którym uczniowie i uczennice będą rozwijali swoje umiejętności i kompetencje. - Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów i uczennic.
Wsparcie ma na celu przezwyciężenie niepowodzeń szkolnych poprzez stymulowanie i usprawnianie zaburzonych procesów psychomotorycznych oraz oddziaływanie uspokajające i równocześnie aktywizujące do nauki. Spotkania z psychologiem będą wspomagały rozwój uczniów w sferze emocjonalnej i będą kierowane do osób, które w danym czasie najbardziej potrzebują wsparcia.
Planuje się m.in realizację takich zajęć jak:- indywidualne zajęcia rozwijające zdolności poznawcze z elementami metody terapii słuchowej;
- indywidualne zajęcia wspierające z psychologiem;
- zajęcia o charakterze terapeutycznym;
- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne;
- zajęcia logopedyczne.
- Doradztwo edukacyjno-zawodowe/zawodowe dla uczniów i uczennic.
Zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej w celu wspomagania uczniów i uczennic w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, przy wykorzystaniu aktywnych metod pracy.
Planuje się m.in realizację takich zajęć jak:- indywidualne i grupowe doradztwo zawodowe;
- zajęcia zawodoznawcze u pracodawców.
- Współpraca szkół ponadpodstawowych z uczelniami i pracodawcami, w szczególności organizacja staży dla uczniów i uczennic u pracodawców.
Planuje się m.in realizację takich form wsparcia jak:- zajęcia w zakresie zielonej transformacji;
- zajęcia z grafiki komputerowej;
- 2-tygodniowe staże;
- warsztaty w laboratoriach Uniwersytetu Medycznego.
- Wsparcie uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień i kwalifikacji zwiększających ich szanse na rynku pracy, w tym kompetencji cyfrowych.
W ramach działania zaplanowano zajęcia przygotowujące do egzaminu/certyfikatu DELE j.hiszpański na poziomie B1 i A2/B1 z egzaminem dla uczniów i uczennic DELE B1 i A2/B1.Egzaminy DELE są oficjalnymi egzaminami z języka hiszpańskiego o charakterze międzynarodowym, sygnowanymi przez Ministerstwo właściwe ds. edukacji Hiszpanii. - Doskonalenie zawodowe nauczycieli i nauczycielek.
Zaplanowano studia podyplomowe m.in. z zakresu integracji sensorycznej oraz szereg szkoleń np. z zakresu pracy z uczniem ze spektrum autyzmu, organizowania kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, bezpieczeństwa uczniów w szkole czy też kurs z zakresu terapii słuchowej metodą Tomatisa. - Podnoszenie jakości systemu zarządzania szkołami i placówkami oświatowymi, w tym kompetencji kadry zarządzającej.
Zaplanowano szkolenia dla kadry zarządzającej szkołami objętymi projektem, np.: podnoszenie standardów zarządzania oświatą – przywództwo edukacyjne, prawo pracy w szkołach i placówkach oświatowych, podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne uczniów.